Kości to gra, która przyciąga swoją prostotą i dostępnością. Ma proste zasady, ale ma wiele subtelności, które należy zrozumieć. Nasz artykuł przedstawia historię powstania gry w kości, wyjaśnia subtelności zasad i opisuje większość jej odmian. Pomoże to zwykłym ludziom zrozumieć specyfikę hazardu.
Historia gry w kości: Kości do gry, lub kości do gry, są najstarszymi przedmiotami hazardowymi znanymi człowiekowi. Wiele cywilizacji przypisuje im swoje wynalezienie. Starożytni historycy przedstawili różne wersje, z których jedna głosi, że kości powstały podczas oblężenia Troi. Obecnie możemy śmiało stwierdzić, że tak nie jest, dzięki starannej pracy archeologów.
Prawdopodobnie pierwszymi kośćmi były tak zwane astragale, część kostek zwierząt parzystokopytnych z oznaczeniami na czterech krawędziach. Później wykonano je z kła słonia, a rzadziej z bursztynu, brązu, alabastru i marmuru. W XVI wieku kości zaczęły być badane przez matematyków, powstały koncepcje przypadku i prawdopodobieństwa. A wśród zwykłej populacji dominowała opinia, że kości wylądowały na krawędzi dzięki bogom lub siłom nadprzyrodzonym.
Najpopularniejszym kształtem kostki jest sześcian. Każda ściana ma od jednego do sześciu punktów. Są one ułożone w taki sposób, że ich przeciwległe boki zawsze tworzą razem siedem. Istnieją kostki, które mają różne konfiguracje kropek lub wzorów. Kostki do pokera składają się ze starszych kart, takich jak as, król, królowa, walet, dziesiątka i dziewiątka. Powierzchnie z koroną i kotwicą oraz różne symbole, takie jak trefl, karo, kier i pik, to dodatkowe opcje. Istnieją gry planszowe, w których kości z liczbami dodatnimi i ujemnymi wskazują, ile punktów można zdobyć lub stracić.
Niektóre kości mają wielościany, które różnią się od zwykłego sześciobocznego kształtu. Są one rzadko używane. Sferyczne są również rzadko używane. Przypominają one zwykłe sześciany z sześciokątną wnęką wewnętrzną. Obciążnik poruszający się w środku sprawia, że obracają się one w jednym z sześciu kierunków.Obliczanie współczynników prawdopodobieństwa
Osoba może chcieć obliczyć bezbłędne prawdopodobieństwo, że uzyska pożądany wynik podczas nauki reguł. Jak to zrobić? Eksperci zalecają zwrócenie uwagi na liczbę możliwych wyników podczas rzucania i liczbę pożądanych wyników. Pierwszy wskaźnik należy podzielić przez drugi, a następnie otrzymaną sumę procentową pomnożyć przez sto.